
Powiązań między cenną przyrodą i przeszłością tej ziemi jest wiele.
Podczas spacerów w kępach zadrzewień, które pozostały po opuszczonych siedliskach ludzkich spotkamy kaszubskie „sklepy”. To specyficzne półziemianki zbudowane z polnych kamieni. Są bardzo cennymi obiektami historyczno-budowlanymi i przyrodniczymi. Zwłaszcza najstarsze z nich są oryginalnym dowodem miejscowego budownictwa. Co ciekawe kaszubskie sklepy to również miejsce zimowego snu nietoperzy. Te latające ssaki, w Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Inaczej niż w pozostałej części Europy, gdzie są niestety niemal na wymarciu.
Powyżej fotografia przedstawiająca kaszubski „sklep” – siedlisko nietoperzy (Michał Buliński)
Poszukaj roślin z echem historii

Bagno zwyczajne (na zdj. po lewej), które spotkać można na torfowiskach Gdyni Zachód przed laty służyło, jako cudowny środek przeciw molom. Niestety mimo ścisłej ochrony, wciąż bywa zrywane i sprzedawane na targowiskach. Apelujemy!
Nie kupujmy tej rośliny - są obecnie znacznie skuteczniejsze środki, które pomogą nam pozbyć się przykrych i niepożądanych lokatorów w naszych szafach. Przełammy w ten sposób tradycje wyniszczania tej chronionej rośliny, która i tak staje się coraz rzadsza, przez wciąż postępujący zanik torfowisk.

Na szczęście zaprzestano na tych terenach kopania torfu. Dzięki temu niezwykle cenne torfowiska, które występują licznie w Gdyni Zachód mają szansę na przetrwanie. Torf kopano na tych terenach jeszcze do lat 70. XX w. Służył m.in. do palenia torfowymi „cegłami”, po ich wysuszeniu na słońcu.
Kąkol polny (na zdjęciu pop rawej). Ten trujący gatunek sprawiał ludziom wiele kłopotów w średniowieczu. Chleb z mąki zanieczyszczonej nasionami kąkolu zawierał saponiny, powodujące poważne zatrucia.